Umów się na konsultację
Kontakt
Kancelaria Adwokacka Savel
Sebastian Sawlewicz
Usługi
Copyright © 2024 Kancelaria Adwokacka Savel Sebastian Sawlewicz
Pozostałe artykuły
Umowy kredytowe są kluczowym elementem relacji między kredytobiorcą a instytucją finansową. Czasami jednak zawierają błędy, które mogą działać na niekorzyść kredytobiorcy. Jak postępować, gdy dostrzeżesz błąd w umowie kredytowej? Jak skorzystać z sankcji kredytu darmowego (SKD)? Przedstawiam kluczowe informacje dotyczące tego procesu.
Przepisy dotyczące sankcji kredytu darmowego wprowadza art. 45 ustawy o kredycie konsumenckim z 12 maja 2011 roku. Zgodnie z tym artykułem, jeżeli kredytodawca narusza określone zasady, kredytobiorca ma prawo zwrócić jedynie kapitał kredytu, bez dodatkowych opłat (np. odsetek), w ustalonym terminie. Sankcja kredytu darmowego przysługuje klientom instytucji finansowych, którzy zawarli kredyt gotówkowy, konsolidacyjny lub pożyczkę pozabankową po 18 grudnia 2011 roku.
Do kredytów konsumenckich nie zaliczają się kredyty hipoteczne, umowy o świadczenie usług maklerskich, kredyty pracownicze bez oprocentowania oraz odwrócone kredyty hipoteczne. Kredytobiorcy muszą zgłosić swoje roszczenia w trakcie trwania umowy lub maksymalnie rok po jej zakończeniu.
Jeśli dostrzeżesz nieprawidłowości w umowie o kredyt konsumencki, zaleca się złożenie pisemnego oświadczenia kredytodawcy o skorzystaniu z sankcji kredytu darmowego. W oświadczeniu należy dokładnie wskazać zauważone nieprawidłowości. Najczęstsze naruszenia przepisów przez bank to:
Oświadczenie można złożyć osobiście w siedzibie banku, SKOK-u lub firmy pożyczkowej, gdzie zaciągnięto kredyt, lub przesłać pocztą na adres centrali instytucji finansowej. Ważne jest, aby oświadczenie było sformułowane rzetelnie i profesjonalnie, zawierając odpowiednie argumenty na poparcie zarzutów konsumenta. Warto skorzystać z pomocy doświadczonych prawników, takich jak adwokat Sebastian Sawlewicz z Kancelarii Adwokackiej w Gdańsku.
Zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim, uprawnienie do skorzystania z sankcji kredytu darmowego wygasa po roku od wykonania umowy kredytowej. Okres ten rozpoczyna się najpóźniej w dniu uregulowania całej kwoty kredytu. Jeśli spłaciłeś całość zadłużenia, masz prawo żądać zwrotu nadpłaconych środków, które nie były związane z kapitałem pierwotnie pożyczonym.
Sankcja kredytu darmowego jest istotnym narzędziem ochrony praw konsumentów w przypadku błędów w umowie kredytowej. Ważne jest, aby działać zgodnie z przepisami prawa. W przypadku wątpliwości skorzystaj z pomocy adwokata Sebastiana Sawlewicza z Gdańska. Profesjonalne wsparcie może być kluczowe dla skutecznej obrony Twoich interesów.
Sprawdź, czy Twój kredyt może być darmowy - skorzystaj z BEZPŁATNEJ analizy i wyślij umowę na adres kancelaria@sawlewicz.com.
Adwokat Gdańsk | Pomoc prawna kredyty | Sankcja kredytu darmowego