Instytucja zasiedzenia polega na nabyciu prawa własności na skutek upływu odpowiedniego czasu. Osoba dotychczas uprawniona traci swoje prawo, a dokonujący zasiedzenia uzyskuje je niezależnie od jej woli.
Przez zasiedzenie nabywa się prawo do nieruchomości gruntowej, lokalowej i budynkowej. Zasiedzenia można dokonać zarówno w stosunku do nieruchomości należącej do osoby prywatnej, jak i nieruchomości należącej do Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego.
Kancelaria Adwokacka Savel Sebastian Sawlewicz
Zasiedzenie nieruchomości to sytuacja, gdy prawo własności nieruchomości zostaje nadane osobie, która faktycznie wykonuje to prawo, pomimo tego, że formalnie nie jest właścicielem nieruchomości. Osoba zasiadająca nieruchomość nie jest zatem wpisana jako właściciel w księdze wieczystej nieruchomości lub w dokumentacji prawnej znajdującej się w lokalnym wydziale geodezji, a pomimo tego uzyskuje tytuł własności do nieruchomości.
W sytuacji zatem, kiedy dana osoba od lat korzysta z cudzej nieruchomości i jest w stanie wykazać przed sądem spełnienie ustawowych przesłanek zasiedzenia, istnieje szansa, że nabędzie własność nieruchomości pomimo tego, że właścicielem tej nieruchomości jest inna osoba. Często dochodzi bowiem do sytuacji, gdy właściciel nieruchomości nie jest znany, być może od wielu lat nie żyje, a jego spadkobiercy nie mają świadomości o istnieniu nieruchomości, do której mają prawa.
Należy pamiętać, że choć zasiedzenie nieruchomości następuje z mocy prawa, a zatem niejako „automatycznie”, konieczne jest jednak uzyskanie wyroku sądowego, w którym sąd orzeknie nabycie prawa własności do nieruchomości w drodze zasiedzenia.
Zasiedzenie nieruchomości
Umów się na konsultację
Kontakt
Kancelaria Adwokacka Savel
Sebastian Sawlewicz
Usługi
Copyright © 2024 Kancelaria Adwokacka Savel Sebastian Sawlewicz